“Çin, ABD tahvillerini daha da azaltmalı” çağrısı yapıldı

Çin devletine ait bir düşünce kuruluşu tarafından yayımlanan bir makaleye göre Çin’in, Washington’un potansiyel etkisini azaltmak için ABD tahvili varlıklarını daha da azaltması gerekiyor.

Renmin Üniversitesi’nden Di Dongsheng, China Institutes of Contemporary International Relations dergisinde yayımlanan bir yazısında, Çin’in ABD varlık pozisyonunun “giderek rehine durumuna dönüştüğünü ve ulusal egemenliği korumayı engellediğini” yazdı. Di ayrıca Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in küresel zeminde “toprak bütünlüğünü koruma” vurgusuna da atıfta bulundu.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından ABD’nin Rus varlıklarını dondurduğunu hatırlatan Di, Birinci Dünya Savaşı sırasında ABD’nin Alman mallarına el koymasını, İkinci Dünya Savaşı sırasında Japon mallarına yapılan muameleyi ve Japon Amerikalıların hapsedilmesini örnek göstererek, “ABD’nin mülkiyet haklarına saygı ve insan haklarının korunması taahhüdünün sadece bir efsaneden ibaret olduğunu” söyledi.

Di ayrıca “ABD devlet tahvillerinin getirilerinin uzun süredir düşük olduğunu” ve Çin’in elde ettiği getirilerin Amerikalı yatırımcıların Çin’de elde ettiklerinden daha az olduğunu savundu.

Çin’in elindeki ABD tahvilleri birkaç yıldır düşüş eğilimindeydi ve geçtiğimiz ekim ayında 2009’dan bu yana en düşük seviyesine ulaştı. Çin, Japonya’nın ardından elinde en fazla ABD tahvili bulunduran ikinci ülke konumunda.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir