SUKAP’tan belediyelere 117 milyar liralık destek

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, yaptığı yazılı açıklamada, yerel yönetimlerin içme suyu şebeke, içme suyu arıtma, atık su şebeke, atık su arıtma ihtiyaçlarının desteklenmesine yönelik başlatılan ve bakanlığının ilgili kuruluşu İLBANK tarafından yürütülen SUKAP çalışmalarını değerlendirdi.

İLBANK eliyle belediyelere sağlanan hibe ve kredi destekleriyle şehirlerin altyapı ve üstyapısını ihya ettiklerini belirten Özhaseki, şunları kaydetti:

“Şehirlerimizi Türkiye Yüzyılı’na hazırlamaya devam ediyoruz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla yerel yönetimlerin su, kanalizasyon ve altyapı projelerini desteklemek amacıyla 2011 yılında başlatılan SUKAP kapsamında belediyelerimize güncel maliyeti 117 milyar lira değerinde olan hibe ve kredi desteği sağladık. 556’sı içme suyu şebeke ve içme suyu arıtma, 859’u atık su şebeke ve atık su arıtma olmak üzere toplam 1415 projeyi tamamladık. Altyapı ve üstyapı yatırımlarımızla, şehirlerimizi güçlendirmeyi sürdüreceğiz.”

SUKAP, BELEDİYELERE UYGUN KOŞULLARDA KREDİ SAĞLIYOR

SUKAP ile nüfusu 25 binin altında olan belediyelere proje bedelinin yüzde 50’si oranında hibe, geriye kalan kısımlar için ise uygun koşullu krediler sağlanıyor.

Nüfusu 25 binin üstünde olan belediyelere ise proje bedelinin yüzde 100’üne kadar uygun koşullarda kredi veriliyor. Temin edilen finansman ile SUKAP kapsamında uygun görülen altyapı projeleri İLBANK tarafından ihale ediliyor, kontrol aşamaları tamamlanarak ilgili yerel yönetime teslim ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir